In stilul Virgin. Secrete pe care nu le inveti la nicio scoala economica

Richard Branson
In stilul Virgin. Secrete pe care nu le inveti la nicio scoala economica

Adauga la wishlistCa sa adaugi un produs la wishlist trebuie sa fii logat.
Login


Povestile despre firmele care nu au mers foarte bine ma intereseaza in mod special. Invat mult mai multe din ele.

Mai multe detalii

37,57 lei

336

2013

www.publica.ro

978-606-8360-47-8

14 cm x 21 cm

simpla

stoc epuizat

Bucuresti: 15,00 lei
Tara: 20,00 lei

Giftbooks utilizeaza serviciile de curierat DPD Romania


Notify me when available


Puteti beneficia de transport GRATUIT pentru orice comanda mai mare de 195 de lei!

Descriere

"Nu exista o cale mai buna de a invata cum sa reusesti in afaceri decat sa inveti din greseli – ale tale sau ale altora. Am vazut adesea studii de caz in care se analiza cum si de ce anumite companii au atins recorduri, si-au crescut bugetele si au reusit dincolo de orice inchipuire. Astfel de studii isi au utilitatea lor, desigur, dar povestile despre firmele care nu au mers foarte bine ma intereseaza in mod special. Invat mult mai multe din ele.

 

Unul dintre motivele pentru care companiile Virgin au avut succes de-a lungul anilor este acela ca le permitem angajatilor sa faca greseli – iar apoi sa invete din ele. Din moment ce structura noastra manageriala este total descentralizata, echipele noastre sunt provocate sa conduca afacerile ca si cum ar fi proprietatea lor. Am descoperit ca acest lucru creeaza un grad ridicat de loialitate, devotiune si inovare. Cand lucrurile merg prost, membrii echipei se simt atat de legati de companie incat isi sufleca manecile si se pun pe treaba." - RICHARD BRANSON

 

"Proprietarilor de firme mici le este adesea greu sa invete cum sa gestioneze succesul. Cand o firma merge bine, multi patroni/directori generali incep sa se axeze exclusiv pe cresterea profitului, indiferent de costuri – abandonand tot ce facuse odata afacerea speciala. De obicei, fondatorul se muta intr-un birou mare la etaj si nu mai pune deloc piciorul in fabrica.

 

Angajatii care au contribuit la succesul initial al companiei descopera brusc ca sunt ultimii care afla ce se intampla si ca punctele lor de vedere nu mai sunt apreciate sau cautate.

 

Asadar, incearca sa te asiguri ca firma ta creste intr-un ritm adecvat si, daca este posibil, implica-ti angajatii in evolutia ei. Daca detii o firma mica si te gandesti la o extindere, spune-le tuturor angajatilor despre planul tau – include-i pe toti, de la soferul de camion si pana la conducerea superioara - si solicita-le contributia.

 

Daca este posibil, cel mai bine ar fi sa analizati impreuna detaliile extinderii, luand in considerare provocarile care stau in calea angajatilor si incluzand corectiile dorite de ei. Principalii castigatori vor fi clientii, iar rezultatul final va fi cel dorit de toata lumea." - RICHARD BRANSON

  • autosifon | 22-08-2013

    Doua trei vizite ale fiscului local, etc.. insinuari mai finute si mai putin finute si brusc descopera placerea plecarii. Am un prieten care a avut prima pizzerie in orasul nostru de 120.000 locuitori.Afacerea mergea traznet pana ce la un moment dat a vandut-o brusc. L-am intrebat " De ce ai vandut o afacere care aparent mergea bine ??"
    Raspuns : " Am ajuns la concluzia ca 30 % din pizza produsa o mananca unii gratis, fara a lua in considerare impozitele, taxele, etc catre stat."
  • mama omida | 15-08-2013

    sa vina domnu Virgin in Romania cu stiinta si tehnica lui..si vede el!

Parerea ta

CAPTCHA Image   Reload Image

*Noutati (100)

Vezi AICI toate cartile GiftBooks.ro

Editii de colectie. Carti cu autograful autorului (95)

Vezi AICI toate cartile GiftBooks.ro

Parenting (63)

Vezi AICI toate cartile GiftBooks.ro

Oameni de stiinta si Sarlatani (40)

Vezi AICI toate cartile GiftBooks.ro

Oamenii care au condus lumea (39)

Vezi AICI toate cartile GiftBooks.ro

Cum sa faci primul milion! (53)

Vezi AICI toate cartile GiftBooks.ro

Misterele creierului (41)

Vezi AICI toate cartile GiftBooks.ro

Carti pentru copii (87)

Vezi AICI toate cartile GiftBooks.ro

Carti cadou pentru adolescenti aventurosi (14+ ani) (26)

Vezi AICI toate cartile GiftBooks.ro

Viata la birou (40)

Vezi AICI toate cartile GiftBooks.ro

Good Life (45)

Vezi AICI toate cartile GiftBooks.ro